10 Revolučních eVTOL Projektů Měnících Budoucnost Dopravy
Elektrická vertikální letadla (eVTOL) představují jednu z nejvzrušujějších technologických inovací současnosti. Stejně jako Volocopter, který patří mezi průkopníky tohoto odvětví, pracuje řada společností na vývoji létajících taxi, která by mohla již brzy změnit způsob, jakým se pohybujeme po městech. Představujeme vám 10 nejzajímavějších projektů, které utvářejí budoucnost městské letecké mobility.
1. Joby Aviation – Lídrem v oblasti eVTOL technologií
Společnost Joby Aviation, založená v roce 2009, patří mezi nejpokročilejší hráče v oboru městské letecké mobility. Jejich elektrické letadlo s pěti rotory na křídlech a jedním ocasním rotorem dokáže přepravit čtyři cestující plus pilota na vzdálenost až 240 kilometrů při rychlosti 320 km/h. Unikátní je především tichý provoz, který umožňuje integraci do městského prostředí.
Joby uzavřela strategická partnerství s Toyotou, která pomáhá s výrobou, a Uberem, který plánuje integrovat tyto lety do své platformy. V roce 2023 společnost získala od FAA (Federal Aviation Administration) předběžný certifikát typu, což je významný krok k zahájení komerčního provozu plánovaného na rok 2025.
Navštivte oficiální stránky Joby Aviation2. Lilium – Tryskový eVTOL s dálkovým doletem
Německý Lilium přistupuje k problematice eVTOL unikátním způsobem - jejich letoun Lilium Jet nepoužívá tradiční rotory, ale 36 elektrických tryskových motorů integrovaných do klapek křídel. Toto řešení umožňuje efektivní přechod mezi vertikálním a horizontálním letem s doletem až 250 kilometrů při rychlosti 300 km/h.
Společnost, založená v roce 2015, plánuje nabízet nejen městské lety, ale především regionální spojení mezi městy. V roce 2023 Lilium oznámil partnerství s čínskou společností Heli-Eastern na provoz 100 letadel v Číně a s saudskou vládou na rozvoj sítě vertiportů. První komerční lety by měly začít v roce 2026.
Navštivte oficiální stránky Lilium3. EHang - Čínský průkopník autonomních létajících taxi
Čínská společnost EHang je světovým lídrem v oblasti autonomních vzdušných vozidel (AAV). Jejich vlajkový model EHang 216, dvoumístný autonomní multicoptér, již získal v Číně několik certifikací a provádí demonstrační lety v mnoha městech. Letoun dokáže létat až 35 minut na jedno nabití s maximální rychlostí 130 km/h.
EHang se nezaměřuje pouze na přepravu osob - vyvíjí také modely pro logistiku, záchranné operace a turistické lety. V roce 2023 společnost oznámila ambiciózní plány na vytvoření sítě "Urban Air Mobility" v čínských megaměstech a začala testovat větší model EHang 216F pro hasičské a záchranné operace.
Navštivte oficiální stránky EHang4. Archer Aviation - Nadějný startup s podporou United Airlines
Archer Aviation, založený v roce 2018, vyvíjí eVTOL letoun Midnight určený především pro krátké městské přelety na vzdálenost asi 160 kilometrů. Letoun s dvanácti rotory je navržen pro rychlé nabíjení (10 minut) mezi lety, což je klíčové pro komerční využití.
V roce 2023 společnost uzavřela významnou dohodu s United Airlines na nákup až 200 letadel v hodnotě 1 miliardy dolarů. United plánuje nasadit tyto letouny pro přepravu pasažérů z centra měst na letiště. Archer také získal investici od Stellantis (mateřská společnost automobilky Chrysler), která pomůže s masovou výrobou.
Navštivte oficiální stránky Archer Aviation5. Beta Technologies - eVTOL pro nákladní i osobní dopravu
Beta Technologies se odlišuje od konkurence tím, že se zaměřuje jak na nákladní, tak osobní přepravu. Jejich letoun ALIA-250 (původně vyvíjený pro United States Air Force) má konvenční konfiguraci s pevným křídlem a vertikálními rotory, což mu dává dolet až 400 kilometrů.
Společnost buduje vlastní síť nabíjecích stanic podél východního pobřeží USA, což ukazuje na jejich dlouhodobou vizi regionální eVTOL dopravy. V roce 2023 Beta dokončila první mezistátní eVTOL let ve Spojených státech, když její prototyp uletěl 460 km přes tři státy s mezipřistáním na vojenské základně.
Navštivte oficiální stránky Beta Technologies6. Wisk Aero - Autonomní budoucnost pod křídly Boeingu
Wisk Aero, společnost vlastněná Boeingem a Kitty Hawk Corporation, vyvíjí autonomní eVTOL letouny, které nevyžadují pilota. Jejich šestá generace letounu, představená v roce 2023, je čtyřmístný multicoptér s doletem 144 kilometrů.
Wisk se zaměřuje na plnou autonomii od počátku, což by mělo snížit provozní náklady a umožnit masové nasazení. Společnost úzce spolupracuje s FAA na vytvoření regulačního rámce pro autonomní leteckou dopravu a plánuje uvést svůj letoun na trh do konce tohoto desetiletí.
Navštivte oficiální stránky Wisk Aero7. Vertical Aerospace - Britský ambiciózní projekt
Britský startup Vertical Aerospace vyvíjí eVTOL VX4, který by měl přepravovat čtyři cestující na vzdálenost až 160 kilometrů. Letoun s osmi rotory (čtyři pevné a čtyři naklápěcí) dosahuje rychlosti 320 km/h a je navržen pro nízkou hlučnost.
Společnost uzavřela předběžné objednávky od American Airlines, Virgin Atlantic a dalších operátorů na více než 1 500 letadel. V roce 2023 Vertical získal od britského Civil Aviation Authority (CAA) povolení k testování a zahájil letové testy prototypu.
Navštivte oficiální stránky Vertical Aerospace8. Pipistrel - Průkopník elektrického létání
Slovinská společnost Pipistrel (nyní součást Textron eAviation) je průkopníkem v oblasti elektrického létání. Jejich dvoumístný Velis Electro se v roce 2020 stal prvním plně certifikovaným elektrickým letadlem na světě. Ačkoli se nejedná o eVTOL v pravém slova smyslu, Pipistrelova technologie je klíčová pro rozvoj celého odvětví.
Společnost nyní vyvíjí koncepty městské letecké mobility a spolupracuje s Uberem na projektu Uber Elevate. Pipistrel také dodává elektrické pohonné systémy dalším výrobcům eVTOL a jeho letouny se používají pro výcvik pilotů po celém světě.
Navštivte oficiální stránky Pipistrel9. AutoFlight - Čínsko-německý úspěch
AutoFlight, se sídlem v Číně a Německu, představilo v roce 2023 svůj eVTOL Prosperity, který dokáže přepravit tři až čtyři cestující na vzdálenost 250 kilometrů. Letoun kombinuje vertikální vzlet s efektivním horizontálním letem díky naklápěcím rotorům.
Společnost v roce 2023 vytvořila rekord v nejdelším přeletu eVTOL, když její prototyp uletěl 250 km podél pobřeží Číny. AutoFlight uzavřel partnerství s čínskými logistickými společnostmi a plánuje zahájit komerční provoz v Číně a na Středním východě.
Navštivte oficiální stránky AutoFlight10. SkyDrive - Japonské létající auto
Japonský SkyDrive vyvíjí kompaktní "létající auto" SD-XX, které by mělo být uvedeno na trh do roku 2025. Jejich koncept se více podobá velkému dronu než konvenčnímu letadlu a je určen především pro velmi krátké přelety v přeplněných městech.
V roce 2023 společnost představila plně funkční prototyp a oznámila partnerství s japonskými vládními agenturami na vytvoření regulačního rámce pro létající auta. SkyDrive také spolupracuje s Toyota na vývoji výrobních procesů pro sériovou produkci.
Navštivte oficiální stránky SkyDriveZávěr: Letecká revoluce na obzoru
Odhaduje se, že globální trh s městskou leteckou mobilitou by mohl do roku 2040 dosáhnout hodnoty 1 bilionu dolarů. Zatímco technologické výzvy jsou značné, pokrok společností jako jsou tyto ukazuje, že vize měst plných tichých elektrických letadel není pouhou fantazií.
Hlavními překážkami zůstávají regulace, infrastruktura (vertiporty) a veřejné přijetí. Nicméně s prvními komerčními lety plánovanými již v polovině tohoto desetiletí se zdá, že éra městské letecké mobility skutečně klepe na dveře.